Haavahooldus

Haavahooldus  

Haava õige hooldus on oluline, sest nii väldite haava infitseerumist ehk saastumist. Samuti jääb puhtana hoitud haavast väiksem arm.  Haav tuleb hoida puhta ja kuivana. Kui haava kattev side või plaaster on määrdunud või märjaks läinud, tuleb see asendada uuega.

Operatsioonihaava sulgemiseks kasutatakse erinevaid niite:

  1. isesulanduvaid niidid – neid eemaldama ei pea, naha sees olev niidiosa sulandub ja naha peal olev sõlm kukub ise ära.
  2. mittesulanduvad niidid – need tuleb eemaldada. Juhul, kui teie kirurg ei ole määranud teisiti, tuleb niitide äravõtmiseks minna perearsti vastuvõtule. Jäsemetelt eemaldatakse niidid tavaliselt 12-14 päeva pärast operatsiooni.

 

Kui arst ei ole öelnud teisti, võib opereeritud piirkonda duši all pesta 48 tundi pärast operatsiooni. Pestes ja kuivatades ei tohi haavapiirkonda hõõruda, vaid seda tuleb kuivatada piirkonda õrnalt tupsutades. Enne pesemist eemaldage haavalt plaaster ning pärast pesu asetage haavale uus kuiv plaaster või side.

Kuni haava paranemiseni võib end pesta vaid duši all, saunas ja vannis käimine on keelatud nagu ka ujumine.  

Haava puhastamine:

  • haava saastumise vältimiseks tuleb seda regulaarselt puhastada
  • enne haava puhastamist peske käed sooja vee ja seebiga
  • haava puhastamiseks sobivaid tooteid, nagu Cutasept, Asept jt. saab osta apteegi käsimüügist. Pärast haava puhastamist tuleb see katta puhta kuiva plaastri või sidemega
  • kui tunnete, et iseseisev haavahooldus on liiga keeruline, pöörduge pereõe vastuvõtule
  • kui märkate, et haavaservadesse on tekkinud punetus, turse või õmblused on lahti jooksnud ja Teil on kõrge palavik, pöörduge perearsti poole