Kubitaalkanali sündroom

Kubitaalkanali sündroom

Mis see on?

Kubitaalkanali sündroom on haigus, mis tekib, kui küünarnuki ulnaarnärvile avaldub suurem pinge. Küünarnuki sisepinnal paikneb luukühm (mediaalne põndapealis), mille alt jookseb läbi ulnaarnärv. Inglise keeles nimetatakse seda piirkonda funny bone’iks (vt joonis 1). Selles kohas paikneb ulnaarnärv otse luu kõrval ja on seetõttu survele kõige vastuvõtlikum. Kui närvile avalduv surve muutub piisavalt tugevaks, et häirida närvi tööd, võib küünarnukis, käsivarres ja/või sõrmedes tunda tuimust, kihelust ja valu.

Mis seda põhjustab?

Surve küünarnuki ulnaarnärvile võib tekkida mitmel viisil. Närv asub täpselt luu kõrval ning selle ümber on väga vähe polstrit, seega saab liigne pinge närvile kergesti survet avaldada. Kui näiteks toetate küünarnuki sisemise osa lauale, võib teie käsi survest ulnaarnärvile ära surra ja olla valulik. Kui seda teha korduvalt, võivad tuimus ja valu püsida pikemalt. Osal patsientidel võib ulnaarnärv küünarnuki painutamisel ja sirutamisel liikuda edasi-tagasi üle luulise kühmu (mediaalse põndapealise). Lisaks võib liigne surve ulnaarnärvile tekkida siis, kui hoida küünarnukki painutatuna liiga kaua, see pingutab närvi üle mediaalse põndapealise. Selline pikaajaline küünarnuki painutamine võib toimuda magades. Mõnikord võib närvi kattev sidekude pakseneda või närvi katva lihase struktuur muutuda ning see võib närvile avalduvat survet suurendada. Kubitaalkanali sündroom tekib, kui närvile avalduv surve on piisavalt tugev ja kestev, et häirida närvi tööd.

Sümptomid

Kubitaalkanali sündroomi harilikud sümptomid on valu, tuimus ja/või kihelus. Tuimust ja kihelust esineb enim nimetus ning väikeses sõrmes. Sümptomid annavad tavaliselt tunda olukorras, kus närvile avaldatakse survet, nagu istumine küünarnukile toetudes või küünarnukk käetoel, küünarnuki korduv painutamine ja sirutamine. Sümptomid ilmnevad sageli siis, kui küünarnukki hoitakse painutatuna pikemat aega, näiteks telefoniga rääkides või magades. Osa patsiente võib märgata nõrgenenud haaret, kohmakust ja/või kalduvust asju maha pillata. Rasketel juhtudel võib käe tundlikkus kaduda ning käelihased võivad kaotada massi ja jõudu.

Diagnoos

Arst hindab teie sümptomite mustrit ja ulatust ning uurib märke lihasnõrkusest, tundlikkuse muutusest ja närvi ärritatusest, koputades või painutades küünarnukki. Vaja võib olla uurida ka teiste terviseprobleemide, nagu kilpnäärmehaigused või diabeet, olemasolu. Kubitaalkanali sündroomi diagnoosi kinnitamiseks ning selle raskusastme määramiseks võidakse teha elektromüogramm (EMG) ja/või närvijuhtivuse uuring (NCS). Selle uuringuga kontrollitakse ka teisi võimalikke närviprobleeme, nagu pitsunud kaelanärv, mis võivad põhjustada samalaadseid sümptomeid.

Ravi

Sümptomeid saab mõnikord leevendada ka mittekirurgiliselt, eriti juhul, kui EMG/NCS testid näitavad minimaalset survet närvile. Küünarnuki kasutamise mustrite muutmine võib oluliselt vähendada närvile avaldatavat survet. Aidata võib ka see, kui vältida toetumist kõvale pinnale või kanda küünarnukisidet ulnaarnärvi ja luukühmu kohal. Samuti võib lahase abil hoida küünarnuki öösel sirgena. Vajalik võib olla ka teraapiasessioon, kus õpetatakse närvi survet vähendama.

Kui sümptomid ja valu ei leevene, võib närvi surve vähendamiseks vaja olla operatsiooni. Paljud kirurgid soovitavad närvi liigutamist küünarnuki eespinnale, mis aitab vähendada närvile avaldatavat survet. Närvi võib paigutada rasvakihi või lihase alla või lihase sisse. Mõned kirurgid võivad soovitada luukühmu (põndapealise) kärpimist. Operatsioonijärgne taastumisperiood oleneb operatsiooni tüübist. Soovitada võidakse tõstmise ja/või küünarnuki liigutamise piiramist. Vajalik võib olla ka füsioteraapia. Tuimus ja kihelus võivad leeveneda kiiresti või aeglaselt ning käe ja randme jõu taastumine võib võtta mitu kuud. Kubitaalkanali sündroom ei pruugi pärast operatsiooni täielikult kaduda, eriti rasketel juhtudel.

 

 

 


Materajali koostamisel on kasutatud American Society for Surgery of the Hand koduleheküljel olevaid materjale.