Lateraalne epikondüliit

Lateraalne epikondüliit

Mis see on?

Lateraalne epikondüliit, tuntud ka kui tennisisti küünarliiges, on valuseisund, mis haarab küünarliigese välimisele (lateraalsele) luule kinnituvaid kõõluseid. Kõõlused kinnitavad lihase luu külge. Selle haiguse puhul oluline lihas, lühike kodarmine randmesirutaja, aitab rannet sirutada ja stabiliseerida (vt joonis 1). Lateraalse epikondüliidi puhul on kõõluse kinnitus kahjustunud, nõrgendades kinnitust ja pannes kogu alale suurema pinge. See võib põhjustada valu tegevustes, mis nõuavad selle lihase kasutamist, nagu tõstmine, kinnihoidmine ja/või haaramine. Selle haigusega seostatakse sageli sporti, näiteks tennist, kuid probleem võib tekkida ka mittesportliku tegevuse käigus.

Mis seda põhjustab?

Ülepinge – põhjus võib olla tööga seotud, kuid ei pruugi. Põhjuseks on tegevus, mis asetab suure pinge kõõluse kinnitusele, suurendades kõõluse pinget. Selline pinge võib tuleneda reketi hoidmisest või korduvat haaramist nõudvatest tegevustest, nagu lihalõikamine, maalimine, lehvitamine.
Trauma – otsene löök küünarnukile võib tekitada kõõluse paistetuse, mis kahjustab kõõlust. Kõõlust võib kahjustada ka järsk tugev liigutus, jõud või tegevus.

Kes sellesse haigestuvad?

Kõige sagedamini esineb seda probleemi 30–50aastastel, kuid ka muus vanuses meestel ja naistel.

Sümptomid

Enamik patsiente pöördub arsti poole valu tõttu. Valu paikneb küünarnuki välimisel osal, luupiirkonnas, mida tuntakse lateraalse põndapealisena. See ala muutub puutetundlikuks. Tegevused, mis tekitavad kõõlusele lisakoormuse, nagu haaramine või tõstmine, põhjustavad samuti valu. Selliste tegevuste puhul algab valu tavaliselt küünarnukilt ja liigub mööda käsivart käelabasse. Mõnikord võib valus olla ka igasugune küünarnuki liigutamine.

Ravi

Konservatiivne (mittekirurgiline) ravi

Piiramine – esialgu tuleks piirata kõiki probleemi põhjustavaid tegevusi. Soovitatud on piirata olukorda halvendavaid tegevusi, kuid vältima ei pea käe üldist kasutamist. Probleemi võib leevendada ka tehnika muutmine, näiteks teise suurusega reketi ja/või kahekäelise tagakäelöögi kasutamine tennises.
Ravimid – põletikuvastased ravimid võivad aidata valu leevendada.
Side – tennises kasutatav küünarnukiside, mida kantakse käsivarre lihaste peal küünarnuki all, aitab vähendada kõõluste pinget ja laseb neil paraneda.
Füsioteraapia – sirutus- ja/või jõuharjutused. Mitmesugused teraapiad, nagu ultraheli- ja soojateraapia, võivad samuti aidata.
Lööklaineteraapia – uus raviviis, mida saab rakendada arstikabinetis, ravi on olnud tulemuslik 50–60 protsendil patsientidel. Ravi seisneb küünarnuki probleempiirkonda juhitud lööklaines ja seda võib kasutada viimase õlekõrrena enne operatsiooni kaalumist.

Kirurgiline ravi

Operatsiooni kaalutakse juhul, kui valu häirib igapäevast toimetulekut, haigus ei ole allunud konservatiivsele ravile ning kui sümptomid on kestnud kauem kui kuus kuud. Operatsioonil eemaldatakse kahjustunud kõõlusekude. Olemas on kaks kirurgilist võtet: traditsiooniline avatud kirurgia (lõikus) ja artroskoopia (protseduur, mis tehakse liigesesse väikese sisselõike kaudu sisestatud instrumentidega). Mõlemad protseduurid toimuvad ambulatoorselt.

Taastumine

Operatsioonist taastumise alla kuulub ka füsioteraapia, mis aitab käe liikuvust taastada. Endiste tegevuste juurde naasmiseks on vajalik tugevdusprogramm. Taastumine võtab aega 4–6 kuud.

 

 

 


Materajali koostamisel on kasutatud American Society for Surgery of the Hand koduleheküljel olevaid materjale.