Valuravi

Operatsioonijärgne valuravi

Kuna pärast operatsiooni on valureaktsioon normaalne nähtus, soovitatakse esimestel operatsioonijärgsetel päevadel tarvitada valuvaigisteid regulaarselt, ootamata ära valuaistingu teket. Vastavalt WHO ehk Maailma Tervishoiuorganisatsiooni juhistele jagatakse valuvaigistid nõrkadeks ning tugevateks ning nende efektiivseks tarvitamiseks on välja töötatud vastavad skeemid. Valuvaigistite toime on kumulatiivselt suurem, kui kombineerida erinevaid valuvaigisteid.

Olenevalt kaasuvatest haigustest ei pruugi kõik valuvaigistid teile sobida (nt ägedate maksahaiguste korral ei ole soovitatav paratsetamooli tarvitamine, mao või kaksteistsõrmiksoole haavandite puhul aga ibuprofeen või teised MSPVA-ravimid). Lugege alati ravimite infolehti ja vajadusel konsulteerige arstiga!

Vastavalt valu tugevusele soovitatakse valuvaigisteid manustada nn valuravi-treppi jälgides. Valuravi alustatakse retseptita ehk käsimüügi ravimite kasutamisest. Kui nende mõju jääb nõrgaks,  liigutakse edasi retseptiravimitele.

 

Lihtsamad valuraviskeemid:

Kerge valu:

Paratsetamooli 1g ehk 2 tabletti 3 korda päevas

Mõõdukas valu:

Paratsetamooli 1g ehk 2 tabletti 3 korda päevas + Ibuprofeeni 400mg 3 korda päevas (või mõni muu MSPVA ravim)

Tugev valu:

Paratsetamooli 1g + MSPVA ravim + opioid (retseptiravim) vastavalt retseptile.

Ibuprofeeni asemel võib tarvitada ka teisi mittesteroidseid põletikuvastaseid ravimeid (MSPVA)

 

Alljärgnevalt on välja toodud mõned MSPVA-d ning nende tavalised manustamisskeemid

Ketoprofeen, deksketoprofeen, dolmen: 25-50 mg 3 korda päevas

Eterikoksiib: 30-90mg 3 korda päevas

Pange tähele! MSPVAsid võib kombineerida paratsetamooli ning opiaatidega, kuid mitte mingil juhule ei tohi tohi samal ajal võtta mitut erinevat MSPVAd , kuna siis suureneb kõrvaltoimete oht.

 

Opioidid nagu tramadool, oksükodoon või morfiin lisatakse raviskeemi väga tugeva valu korral. Tegemist on retseptiravimitega ning olenevalt valu iseloomust kirjutab teie arst just teile sobiva ravimi ja koguse.