Ganglioni tsüstid

Ganglioni tsüstid

Mis need on?

Ganglioni tsüstid on sageli esinevad kühmud käel ja randmel, mis tekivad liigeste või kõõluste piirkonda. Tsüstid asetsevad kõige sagedamini randme peal (vt joonis 1), randme peopesapoolsel küljel ja sõrmepõhimikul (vt joonis 2). Ganglioni tsüst meenutab varrel paiknevat veeballooni (vt joonis 3), mis on täidetud läbipaistva vedeliku või geeliga. Tsüstide tekkepõhjus on teadmata, kuid need võivad tekkida liigese või kõõluse ärrituse või mehaaniliste muutuste korral. Tsüste võib esineda igas vanuses patsientidel.

Tsüstide suurus võib muutuda ja need võivad isegi täielikult kaduda; samuti võivad need olla valulikud, kuid ei pruugi. Sellised tsüstid ei ole pahaloomulised ega levi teistesse kehapiirkondadesse.

Kuidas neid tsüste diagnoositakse?

Diagnoos pannakse tavaliselt kühmu asukoha ja selle välimuse põhjal. Kühmud on harilikult ovaalse või ümara kujuga ja võivad olla pehmed või väga kõvad. Sõrmepõhimikul või peopesapoolsel küljel asuvad tsüstid on enamasti herneterasuurused sõlmekesed, mis on survele, näiteks haaramisele, tundlikud. Nendest kühmudest paistab valgus harilikult läbi (transilluminatsioon) – see asjaolu lihtsustab diagnoosimist. Teie arst võib määrata ka röntgenuuringu, et kontrollida lähedalasuvaid liigeseid. Viimase sõrmeliigese tsüstid on sageli seotud artriitilise luukannusega.

Millised on ravivõimalused?

Ravi on sageli mittekirurgiline. Paljudel juhtudel, eriti kui tsüstid on valutud, tuleb neid lihtsalt jälgida, kuna need kaovad sageli iseenesest. Kui tsüst muutub valulikuks, piirab liikuvust või on muul viisil häiriv, on hulk võimalikke raviviise. Liikumisega seotud valu vähendamiseks võib kasutada lahast ja põletikuvastaseid ravimeid. Tsüstist vedeliku eemaldamiseks ja tsüsti vähendamiseks võib kasutada aspireerimist. Selle protseduuri jaoks torgatakse tsüsti nõelaga – seda saab teha enamikus arstikabinettides. Aspireerimine on väga lihtne protseduur, kuid sageli tuleb tsüst tagasi. Kui mittekirurgilised lahendused leevendust ei paku või kui tsüst tekib taas, on võimalik kasutada kirurgilisi alternatiive. Operatsiooni käigus eemaldatakse tsüst koos osaga liigeseümbrisest või kõõlusetupest (vt joonis 3). Randmel asuvate ganglioni tsüstide korral on häid tulemusi saadud nii traditsiooniliste avatud kui ka artroskoopiliste protseduuridega. Kirurgiline ravi on üldiselt edukas, kuid tsüstid võivad mõnikord tagasi tulla. Arst aitab teil leida kõige sobivama raviviisi.

 

 

 

 


Materajali koostamisel on kasutatud American Society for Surgery of the Hand koduleheküljel olevaid materjale.